Zbieraj książki

Raz w roku organizujemy Wielką Zbiórkę Książek. Możesz dołączyć i stworzyć swój punkt zbiórki książek!

Jeśli chcesz, aby twoja placówka była otwartym punktem zbiórki (kawiarnie, restauracje, teatry, kina, muzea, biblioteki – miejsca, do których każdy będzie mógł przynieść książki do oddania): zapoznaj się z regulaminem i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Jeśli chcesz, aby twoja placówka była zamkniętym punktem zbiórki (placówki oświatowe oraz firmy i inne instytucje chcące prowadzić wewnętrzną zbiórkę książek): zapoznaj się z regulaminem i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Dołącz do grupy na Facebooku przeznaczonej dla punktów zbiórki.

Zapoznaj się też z poniższą listą pytań i odpowiedzi!

Jestem na grupie Punkty Zbiórki na Facebooku. Czy muszę się dodatkowo rejestrować?

Tak. Grupa na Facebooku służy jedynie do komunikacji. Aby stać się pełnoprawnym punktem zbiórki, musisz przejść proces rejestracji i otrzymać od nas potwierdzenie.

Czy dostanę od Was materiały – plakaty, kartony?

Jeśli jesteś otwartym punktem zbiórki i zarejestrujesz się do 5 kwietnia, otrzymasz od nas: 1 x plakat informacyjny o WZK z polem na wpisanie miejsca zbiórki, 1 x plakat informacyjny – jakie książki zbieramy, naklejki na kartony (5 x książki dla dzieci, 5 x książki dla dorosłych), 1 x wizerunkowy karton WZK, max 5 kartonów szarych do pakowania książek.
Jeśli jesteś zamkniętym punktem zbiórki, materiały graficzne będziesz mógł pobrać do wydruku z naszej strony. Kartony przygotuj we własnym zakresie.

Czy dostanę dyplom, zaświadczenia, podziękowanie?

Tak, każdy punkt zbiórki przy dostarczaniu książek do naszego magazynu (w 7 miastach) otrzyma pisemne podziękowanie. Jeśli potrzebujesz spersonalizowanej treści, będziesz mógł pobrać materiał z naszej strony.

Link do formularza zgłoszeniowego jest nieaktywny. Czy można jeszcze dołączyć do WZK?

Otwarte punkty zbiórki mogą się rejestrować do 5 kwietnia 2020 r. Zamknięte punkty zbiórki mogą się rejestrować do 23 kwietnia 2020 r. Jeśli formularz jest nieaktywny, to znaczy, że w tym roku nie możesz się już zarejestrować jako punkt zbiórki w ramach Wielkiej Zbiórki Książek.

Czy przyjecie maskotki, gry, puzzle, audiobooki?

Przyjmujemy wyłącznie książki. Nie zbieramy maskotek, płyt CD, DVD, audiobooków, gier, puzzli i innych zabawek.

Czy jeśli książki wydane przed rokiem 2000 są w dobrym stanie, to czy mogę przyjąć?

Niestety w tym zakresie zasady są sztywne. Przyjmujemy książki wydane wyłącznie po 2000 roku. Jeśli w twoim punkcie zbiórki zostanie sporo książek wydanych przed rokiem 2000 – nie wysyłaj ich do nas, ale spróbuj znaleźć placówkę w swoim mieście, która chętnie je przyjmie (np. biblioteka).

Dlaczego na liście nie ma punktu zbiórki mojej placówki?

Na naszej stronie internetowej widnieje wykaz wyłącznie otwartych punktów zbiórki. Jeśli zarejestrowałeś się jako otwarty punkt zbiórki i nie ma cię na liście – daj nam znać na wzk@zaczytani.org.

Wypełniłem formularz, ale nie dostałem żadnego potwierdzenia mailowego. Czy mój punkt zbiórki jest zarejestrowany? Jak mogę to sprawdzić?

Po wypełnieniu formularza w przeciągu maksymalnie dwóch dni powinieneś otrzymać maila zwrotnego z potwierdzeniem rejestracji i z instrukcją, co dalej. Skontaktuj się z nami, wyjaśnimy to: wzk@zaczytani.org.

Jak zapakować zebrane książki?

W pierwszej kolejności zebrane książki powinny być podzielone na książki dla dzieci i książki dla dorosłych. Spakuj je osobno. Książki powinny być zapakowane w kartony, oklejone dobrze taśmą a następnie odpowiednio opisane (książki dla dzieci, książki dla dorosłych).

Kiedy i gdzie zawieźć zebrane książki?

Zebrane książki możesz dostarczyć osobiście we własnym zakresie do magazynu w jednym z 7 miast (Gdańsk, Łódź, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław) w dniach: 12, 14, 19, 22 maja lub codziennie od  25 do 30 maja.

Książki możesz też wysłać kurierem – w tym przypadku obowiązuje wyłącznie adres w Warszawie, gdzie można wysłać książki w dniach 12-30 maja. Przed wysyłką ustal z nami termin wysyłki!

Adresy wszystkich magazynów zostaną podane w późniejszym terminie.

W jakich godzinach mogę przywieźć książki?

Godziny otwarcia magazynów zostaną podane w kwietniu.

Czy w magazynie ktoś pomoże mi przenieść książki?

Na miejscu w każdym magazynie będzie pracownik, który pomoże ci w przenoszeniu kartonów.

Czy możecie odebrać ode mnie książki?

Niestety nie mamy zaplecza logistyczno-organizacyjnego, by odbierać książki z punktów zbiórki. Decydując się na utworzenie punktu zbiórki, zobowiązujesz się do przekazania nam książek we słanym zakresie.

Czy mogę wybrać beneficjenta, czyli miejsce, gdzie trafią książki zebrane przez mój punkt?

Ze względu na procedury i proces przekazywania książek beneficjentom niestety nie ma takiej możliwości. Zebrane książki trafiają do naszych magazynów, gdzie podlegają sortowaniu pod względem jakości / stanu technicznego, jak również podziałowi na kategorie wiekowe. Z każdym beneficjentem zawieramy umowę/porozumienie i ustalamy indywidualnie termin i sposób przekazania księgozbioru.

Czy mogę zbierać książki krócej lub dłużej niż czas trwania Wielkiej Zbiórki Książek?

Wielka Zbiórka Książek 2020 trwa od 23 kwietnia do 24 maja. Jeśli chcesz zbierać książki w innym terminie, jest to możliwe wyłącznie w przypadku zamkniętych punktów zbiórki. Pamiętaj, że jesteś zobowiązany do dostarczenia książek we własnym zakresie. Możesz to zrobić: (1) bezpośrednio do naszych magazynów dostępnych tylko w czasie WZK, (2) wysłać książki do magazynu głównego w Warszawie (ul. Wólczyńska 133, 01-919 Warszawa).