Wielka Zbiórka Książek

Wielka Zbiórka Książek to największa kampania społeczna Fundacji Zaczytani.org. Co roku 23 kwietnia – w Światowy Dzień Książki – rozpoczyna się największe w Polsce książkowe pospolite ruszenie.

Pod patronatem ministerstw, najważniejszych instytucji kultury i prezydentów siedmiu dużych miast Polski przez pięć tygodni zbieramy książki m.in. w placówkach oświaty, urzędach miast, teatrach, muzeach, klubokawiarniach i placówkach instytucji biznesowych. Działamy w 77 miastach, zbierając książki w prawie 2 000 punktów. Zbiórce książek towarzyszą wystawy Zaczytanych Ławek oraz liczne wydarzenia czytelnicze. Pojawiamy się w mediach lokalnych i ogólnopolskich, aby zachęcać Polaków do dzielenia się książkami.

Zebrane książki – dzięki zaangażowaniu wolontariuszy w siedmiu miastach – są sortowane i porządkowane w księgozbiory dedykowane poszczególnym instytucjom i placówkom. Paczki z książkami trafiają do szpitali, domów dziecka, domów seniora, zakładów karnych, świetlic środowiskowych, centrów krwiodawstwa, domów samotnej matki. Książki, których stan techniczny nie pozwala na przekazanie placówkom, trafiają na akcje bookcrossingowe.